Turizm Aktüel

20 Ekim İtibari ile Güncel KKTC 'ye Giriş Koşulları !!!

Değerli Misafirlerimiz ,

 K.K.T.C. 'de alınan yeni karar gereği 20.10.2021 itibari ile Ercan Havalimanı’nda yapılacak olan antijen testi ÜCRETLİ olarak yapılacaktır. Ücreti 90 TL 'dir. Ücretin uçuştan önce aşağıda yer alan IBAN numarasına gönderilmesi ve dekontun uçağa binerken ibraz edilmesi zorunludur.

 K.K.T.C. Maliye Bakanlığı TL Hesabı

 Ziraat Bankası

TR29 0001 0008 6040 2987 1050 01

 

Diğer şartlar aşağıdaki şekildedir;

 

K.K.T.C. giriş şartlarının güncel hali aşağıdaki şekilde olup kontrolünüzü önemle rica ederiz.

 

 1. Türkiye’ den K.K.T.C.’ ye gidişlerde T.C. vatandaşları için 2.Doz aşı üzerinden 14 gün geçme kuralı devam etmektedir. ( En son dozdan itibaren en fazla 180 güne kadar karantinasız giriş yapılabilmektedir )

Mevcut durumda ülkemizde 3. ve 4. doz aşı uygulaması da yapılmaktadır. Bu doğrultuda K.K.T.C.’ ye karantinasız giriş için en son yapılan aşı dozundan itibaren de 14 gün geçmesi gerekmektedir.( En son dozdan itibaren en fazla 180 güne kadar karantinasız giriş yapılabilmektedir )

 

Örneğin; misafirimiz 3. Doz aşısını olmuş ise K.K.T.C.’ ye karantinasız giriş yapabilmesi için, bu dozun da üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

 

Hastalığı geçirmiş olan misafirlerin pozitif testinin üzerinden geçen gün sayısı en az 30 gün, en fazla 180 gün olmalıdır.

 

 1.  K.K.T.C.’ ye girişten önce 0-72 saat aralığında PCR Testi yaptıran misafirlerimiz ülkeye karantinasız giriş yapabileceklerdir. Gidişten önce test yaptırmayan misafirlerimize ülkeye girişte Pcr / Antijen testi yapılacaktır. Testler ücretli olup gitmeden önce K.K.T.C. Maliye Bakanlığı’nın hesabına test ücretinin yatırılması gerekmektedir.

 

 1.  K.K.T.C.’ ye seyahat edecek tüm yolculara https://adapass.gov.ct.tr web sitesi üzerinden ( şu an için sadece mobil desteklidir, telefonun tarayıcısı üzerinden giriş yapılabilmektedir ) QR kodu alma zorunluluğu getirilmiştir.

 

İlgili siteye giriş yapıldıktan sonra “K.K.T.C. Yolcusu – K.K.T.C.’ ye Giriş Yapmadan Önce Giriş Yapın” butonuna tıklanarak tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Burada doldurulan bilgilerin kontrolü Ercan Havalimanı’nda yapılacak olup, QR Kodu olmayan misafirlerin K.K.T.C.’ ye girişlerine izin verilmeyecektir. Adapass yolcu bilgi formu doldurulduktan sonra fiziki çıktısının alınması gerekmektedir.

 

 1. K.K.T.C.’ ye giriş yapacak misafirlerin, seyahatlerinden önce https://healthpass.saglik.gov.tr/ adresinden veya App Store, Google Play ve App Gallery üzerinde telefonlarına indirecekleri uygulama üzerinden 2 Doz aşısına ait Aşı Kartlarını tanımlamaları gerekmektedir.

 

Aşı kart tanımlaması E-Nabız üzerinden Covid 19 - AB Uyumlu Sağlık Pasaportu başlığı altında bulunan Aşı Kare Kodlarını(1. Doz, 2.Doz, 3. Doz, 4.Doz ayrı ayrı şeklinde) Health Pass uygulamasında bulunan Digital Sağlık Sertifikası Ekle alanından eklenmesi gerekmektedir.

 

Bu uygulama K.K.T.C.’ ye giriş yapacak olan 18 Yaş ve üstü tüm misafirler için geçerli olup, yapmayan misafirler K.K.T.C.’ ye giriş yapamayacaklardır.

 

Çocuklar İçin Güncel Kurallar

 

 • Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 00 - 05,99 yaş aralığı çocuklar, Aşısızkarantinasız - Pcr testsiz adaya giriş yapabilirler.(Anne ve Babaları ile seyahat etme şartı ile)

 • Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 06 - 17,99 yaş aralığı çocuklar, Aşısızkarantinasız - Çift Pcr testi ( Gidişe 0-72 saat aralığında ve Dönüşe 0-72 saat aralığında yapılmak kaydı ile)

koşulu ile adaya giriş yapabilirler. (Anne ve Babaları ile seyahat etme şartı ile)

 

 1. K.K.T.C.’ ye gerçekleşecek seyahatlerde yeni doğan bebekler de dâhil olmak üzere tüm çocuk yolcuların kimliklerinde de fotoğraf bulunması zorunludur.
  Kimliğinde fotoğrafı bulunmayan bebek ve çocuk yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir. Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ayrıca ekte bilginize sunulmuştur.

 

 1. K.K.T.C. seyahatlerinde Yeni Tip Kimlik kartı zorunluluğu bulunmaktadır.

 

 

Önemli Notlar

 

 • Health Pass uygulamasından Kare Kod sonrası istenilen TAN Kodu, E-Nabız üzerinden alınan Aşı Kare Kodu altında bulunan sayı ve rakamlardan oluşan koddur.

 • Yapılacak olan PCR testinin Yurt Dışı çıkışı için kullanılacağının test yapılan ilgili kuruluşa belirtilmesi gerekmektedir.

 • PCR test sonucunun üzerinde QR Kodunun bulunması gerekmektedir.

 • Misafirlerin PCR test sonuçlarının otel girişi esnasından da yanlarında bulunması gerekmektedir.

 • Belirtilen uygulamaları tamamı T.C. vatandaşları için geçerlidir.

 

 

K.K.T.C. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararların son güncel haline https://saglik.gov.ct.tr/BULA%C5%9EICI-HASTALIKLAR-%C3%9CST-KOM%C4%B0TES%C4%B0-TARAFINDAN-ALINAN-KARARLAR linkinden ulaşabilirsiniz.